fbpx

Sıra Sıra Yükselmek: Bir Franchise Girişimcisi’nin Dipten Başlayarak Öğrendikleri

Franchise Danışmanlık - Girişim Hikayeleri - Sıra Sıra Yükselmek: Bir Franchise Girişimcisi’nin Dipten Başlayarak Öğrendikleri

Amol Kohli, genç yaşta Friendly’de bulaşık yıkayarak işe başladı.Bugün, o bir franchise sahibi.

Amol Kohli , Philadelphia’daki bir Friendly’nin restoranında ilk işini yaptığında , 15 yaşındaydı ve bir hedefi vardı : müdürlüğe kadar yükselmekti. Böylece üniversite uygulamalarını arttırabilirdi. Restorandaki her pozisyonu öğrenerek vazgeçilmez olmaya başladı. Sunucuya mı ihtiyacınız var? Kohli oradaydı. Bir bulaşık makinesinde mi? Kohli doldurulmuş. Kısa bir aşçı? Bunu da yapabilirdi. Onu patronlar dikkate aldı ve o üniversitede başlayan girişimcilik hikayesi, onu yönetici pozisyonuna kadar yükseltti. Mezun olduktan sonra, içeride ve dışarıda tanıdığı işe döndü ve bir franchise aldı. Şimdi Kohli, Philadelphia bölgesindeki 12 Friendly’nin yerinin yanı sıra dört tane Tilted Kilt pub’a sahip. 29 yaşındaki iş dünyasında gezinirken, topluluklarla nasıl bağlantı kurulacağını, ekibini motive etmeyi ve çalışanların başarı için kendi yollarını bulmalarına yardımcı olmayı öğrendi ve çevresindekilere ilham oldu.

Friendly ile olan geçmişiniz bir franchise olma şeklinizi nasıl etkiledi? 

Eğer bir garsonsanız, bir aşçının hissettiği baskıları ya da bir yöneticiyi ya da bir ev sahibi hissetmek zorunda değilsiniz. Yine de tüm bu gruplar mükemmel bir müşteri deneyimi sunmak ve insanların tekrar geri gelmelerini sağlamak için birlikte çalışır . Bir garson olarak başladım ve yoluma gittim.Yemek yaptım, dondurma yaptım, bulaşık yıkadım. İşletmenin operasyonel olarak nasıl işlediğiyle ilgili gerçek bir fikir verdi ve her departmanı takdir etmeme ve daha da iyi anlamama yardımcı oldu. Şimdi, restoranlarımda, hiçbir işin çok büyük veya küçük olmadığına dair bir kültür geliştirdik . Birine bir şey yapmasını söyleyecekseniz, onlara nasıl yapılacağını göstermek için hazırlıklı olun. Bu iş insanları yönetmekle ilgilidir; bir kavramı ya da markayı idare etmekle ilgili değil.

Çalışanlarınızı yönetim pozisyonlarında yönlendirmeye yardımcı olmanın bazı yolları nelerdir?

Bir restoranda yönetimde bir iç iş açışımız olduğunda, tüm ekipten öneriler göndermelerini istiyoruz.  Bu mesaj onların yetenek setlerini geliştirmeye yardımcı olmak için burada olduğumuzu bilmelerini sağlar. Genç çalışanlarımızın çoğu çalışma ortamına ilk kez giriyor. Personel geliştirmeye yardımcı olmak için önce koç olarak görev yapmalıyız. En iyi çalışanlarınız çoğu zaman en iyi yöneticileriniz olur.

Üniversiteden hemen sonra bir franchise oldun. İşinizi büyütürken hangi zorluklarla karşılaştınız? 

Başladığımda, yaşım büyük bir etkendi. İnsanlar hep şöyle düşünüyordu, Oh, o sadece bir çocuk ve bir çocuk ile çalışmak istemiyorum. İlk işlemlerden biri 22 yaşımdaydı ve mevcut bir restoran satın aldım. Satın aldığım aile, bu birimleri kendi topluluklarında15-20 yıldır işletiyorlardı. Çok heyecanlandım ama herkes bana güvenmedi. Topluluk benim kim olduğumu bilmiyordu. Güvenilirliğim yoktu.

Bu deneyimden ne öğrendin? 

Kendimi, bana ve organizasyona inanacak insanlarla çevrelemem gerektiğini ve ardından bizi bu alanda temsil etmem gerektiğini çok hızlı fark ettim. O zamanlar, sadece mağazaları satın almanın bana güvenilirlik sağladığını düşündüm. Onlar benim! Ancak, çalışanlarınızın saygınlığını ve topluluktaki itibarınızı kazanmak zorundasınız. Sahiplikle gelmiyor ve bu ders paranın satın alamayacağı bir şey.