fbpx

Master Franchise

Franchise Danışmanlık - Master Franchise

Master franchise, mevcut ve bayilik veren ana ve dünya çapındaki firmanın, farklı bir ülkede bulunan girişimcisine franchise vermesi demektir. Uluslar arası markaların kendi ülkeleri dışındaki girişimcilere verdikleri franchise ismi ve franchise hakları master franchise olarak bilinmektedir. Elbette belirli lisanlar ve kurum politikaları çerçevesinde uygulanan bu sistem girişimci için de oldukça kazançlı bir usuldür. Tüm piyasalarda harkulade kolay uyum sağlayan ve uygulanan bu sistem, bilinenin aksine uluslararası bağlamda dil ve hukuksal prosedürleri de kolaylıkla aşmaktadır. Master franchise’ı kısaca bahseder isek; uluslar arası, büyük bir ismin girişimcisine hak vermek üzere aralarında kurdukları bir sözleşmedir. Bu sözleşme ile aslında girişimci, ülkesine hazır bir iş modeli sunarak, istihdam sağlar. 

Master franchise sözleşmelerin de  , bildiğimiz tüm franchise kural, süreç ve prosedürleri çok daha fazlası ile mevcuttur. Master franchise alan bir girişimci, markanın sağlayacağı haklarından yararlanabilmektedir. Eğitim, danışmanlık hizmetleri veya reklam gibi bir franchise sözleşmesinde olması gerekenler master franchise’da da yer alacaktır. Ayrıca yurt dışı bağlantılı olduğu için bölgesel anlamda da yani network, global ağırlığı olacağı da apaçık bir gerçektir. 

İsim hakkını alacağınız uluslar arası markanın size getireceği avantajlardan biri de bir çok kapıları açabiliyor oluşudur Ayrıca master franchise ile pazara girildiğinde tutunma ve ilerleme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.Ülkemizde her geçen gün sektör ve markalar’ın girmesi, her geçen gün yeni fırsatları doğurmaktadır. 

Bugün itibarıyla Türkiye’deki zincir işletmelerin sayısının 3 bin, bu işletmelere bağlı şube sayısının ise 60 bin 350 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. “Franchise sektörü, ülkemizin yüzde 10,7 seviyesinde seyreden işsizlik sorununa çözüm bulmada çok önemli ve kritik bir görev yüklemektedir. Bugün itibarıyla 350 bin insanımızı istihdam ediyoruz. 175 Türk markası bir dünya markası olarak yurt dışında çok önemli başarılara imza atıyor. Hedefimiz dünya sahnesinde yer alan Türk markalarının büyümesini sağlamak 

Türkiye’nin bir çok global marka tarafından dikkatle her geçen gün izlenmektedir.Sektörün bu yıl 43 milyar dolar olan aktif ciro büyüklüğünü,2020 yılında 50 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Büyük bir potansiyele sahip ülkemize yurt dışı pazarından girmeyi bekleyen bir çok Master Franchise’ı getirmektir.