fbpx

Otomobil Bakımı Nasıl Yapılır? Kendi Başınıza Uygulayabileceğiniz Bakım Kontrolleri Nelerdir?

Franchise Danışmanlık - Bayi - Otomobil Bakımı Nasıl Yapılır? Kendi Başınıza Uygulayabileceğiniz Bakım Kontrolleri Nelerdir?

Yeni aldığınız veya uzun zamandır kullanmakta olduğunuz araçlarınız için bakım periyotları ve bazı küçük kontroller hem sizi ekonomik bir yükten kurtarabilir hem de aracınızın motor ömrünü ve performansını arttırır. Bakım yaptırmak için her otomobilin kendine özel fabrika tarafından belirlenmiş periyotları vardır. Bu periyotlar içinde aracınızın bakımlarını hiç geciktirmeden ve ihmal etmeden yapmak en mantıklısı olacaktır. Ancak aracınızın bu periyotlar dışında kendinizde bakım ve kontrollerini sağlamanız mümkündür. Hem de tamamen ücretsiz!

Kısa Süreli Bazı Kontroller

Her ay en az bir kez yakıt almak için durduğunuz bir akaryakıt istasyonunda veya uzun yolculuklardan önce, sadece aracınızın kaputunu açarak motordaki yağ ve soğutma suyu seviyelerini hem motor sıcak durumda iken, hem de motor soğuk durumda iken kontrol etmek önemli bir noktadır.

Hava Filtresi Kontrolü

Motorunuzda bulunan hava filtresi, motorunuza giren temiz havayı düzenleyen ve partikülleri dışarıda tutmaya yardımcı olan bir aksamdır. Hava filtrenizin düzgün olarak çalıştığından ve görevini yaptığından emin olmanız, yakıt verimliliğinizi arttırabilir, motor ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

Lastik Basıncı ve Diş Derinliği

Aracınızın en temek organlarından biri olan lastikler bu bakım ve kontrol periyotlarında sizin ilk odak noktalarınızdan biri olmalıdır. İyi ve bakımlı lastikler hem sürüş güvenliğinizi arttıracak hem de aracınızın yakıt verimliliğini arttırmakta yardımcı olacaktır. Aracınızda mutlaka bir yedek lastik bulundurun ve lastik basıncını kontrol etmek için bir lastik basınç ölçer cihazı edinebilirsiniz.

Farlar, Sinyaller ve Far Lambaları

Aracınız üzerindeki sinyalizasyon birimlerinin her birinin düzgün bir şekilde çalışması önem arz eder. Çoğu zaman yanmayan bir sinyal, ampulü patlamış bir stop veya çalışmayan geri vites lambanız gözden kaçabilir.

Yağ Filtresi

Aracınızda bulunan motor yağı birçok işleve hizmet eder. Araç motorundaki hareketli parçaları yağlar, sızdırmazlık sağlar, motorun aşınarak ısınmasını engeller, aşınma ve yıpranmayı azaltır ve motor korozyonunu önlemeye yardımcı olur. Motor yağını temiz tutmak iyi bir motor sağlığı sürdürebilmek için önemlidir.