fbpx

“Franchise Almak mı İstiyorsunuz ? “

“Franchise Vermek mi İstiyorsunuz ? ”

Girişimcilik İçin Danışmanlıkta Doğru Adım

Franchise Nasıl Alınır?

Franchise almak, güvenli ve markalı yatırım yapmanın en uygun yoludur. Birçok yarar sağlarken, doğal olarak bazı riskler de getirir. UFRAD Tarafından verilen  onaylı Franchise nasıl alınır seminerinde önerilen yöntem, beş kademeli araştırma yapmaktır.

Franchise Alan

Franchise alanın araştırılması en önemli aşamadır. Ne beklediği ve ne yapabileceği anlaşılmadan başlanan işler genelde hayal kırıklığı yaşatır. temsilcileri, sahip oldukları deneyim ve bilgiler ışığında 44 danışmanlık verdikleri franchise alanların öncelikle kendilerini inceler ve ona göre önerilerde bulunurlar.

Franchise Veren

Franchise verenin kabiliyetinin anlaşılması ise aynı derecede önem taşır. Marka sahibi iyi niyetle istese bile, franchise sistemini ve markasını yönetmeyi beceremeyebilir, Sonuçta başarı sağlanamaz. İşletmeler kendi başlarına kalırlar.

Franchise 500 sıralamasından kırk yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor, franchise endüstrisi hala güçlü ve her zamankinden daha rekabetçi. Bu yılki sıralama için 1.100’den fazla şirket başvurdu ve zirveye yükselenler, son trendleri ve her yıl güçlü ve istikrarlı bir şekilde ilerlemeye ve büyümeye devam eden şirketleri ortaya koyuyor.

Top Franchise Listesi

Franchise – Bayilik Fırsatları Devam Ediyor !

EFT Oto Ekspertiz Kazançlı Bir Yatırım
EFT Oto Ekspertiz yatırımı, 12-18 ay gibi sürelerde geri dönüşümü olan, kârlı bir yatırımdır. Stok ve hammadde maliyeti yoktur. Öğrenmek isteyen ve ilgi duyan herkesin yapabileceği bir iştir.

Denenmiş ve Başarılı Olmuş Bir İş Modeli

EFT Ekspertiz iş modelinde risklerinizi minimize edersiniz. İş modelimiz pek çok kez, farklı bölgelerde denenmiş ve başarılı olmuştur.

Sektörde Güvenilir Marka İmajı ile büyümesini sürdürmektedir.

Cleanlux Ekolojik Giysi Temizleme

Cleanlux Ekolojik Giysi Temizleme hem sağlığınızı hem de kıyafetlerinizi korur
Cleanlux’de kuru temizlemeye toksik olmayan, çevre açısından güvenli bir alternatif olan Islak Temizleme hizmeti sunmaktadır. Bu işlem, bilgisayar tarafından izlenen çamaşır makinelerini, biyolojik olarak parçalanabilen temizlik maddelerini kullanır ve bilgisayar kontrollü kurutucular kullanarak kurutma işlemini tamamlar.

Islak temizleme, normal çamaşır yıkamaya göre daha karmaşık ve uzmanlaşmıştır. Islak Temizlik Hizmetimiz yün, ipek, kaşmir ve diğer ince malzemeler gibi herhangi bir hassas giyside kullanmak için mükemmeldir.

Pingu’s English School International Kindergarten

Bütün uluslararası merkezlerimizde yüksek standartlarımızı usulüne uygun biçimde sürdürebilmek için franchise ortaklarımıza bütün tanıtım materyalleri ve kılavuz tasarımlarını sağlıyoruz.

İngilizce dil eğitimi her gün genişleyen 50 milyar dolarlık global bir endüstridir. Endüstri lideri Pingu’s English programı ile bu karlı pazarı tercih edebilirsiniz.

The Repair House

Cep Telefonu Tamirinden Çok Daha Fazlası !

The Repair House’da siz beklerken 30 dakika içinde cihazınızı tamir edip, teslim hizmeti sunmaktadır. Bu yüzden, uzun süre telefonsuz kalmayacaksınız. Güzel hizmet değil mi?

Bu sadece yılların verdiği tecrübe ve uzman ekip ile sağlanabiliyor. The Repair House ekibi sadece %100 kaliteli parçalar ile çalışıyor. Tüm tamirler yüksek kalite de olmasını son derece önemsenip hizmet sunulmaktadır.

 

Girişimciler; Franchise fırsatlarından yararlanmak ve uygun lokasyonları ilk seçen olmak için bizimle iletişime geçiniz.

Sistemin ve markanın haklarına sahip olan ve franchise anlaşması ile bu hakları üçüncü yatırımcılara kullandıran kişi veya kuruluştur.

Sistemin ve markanın belli bir satış-hizmet noktası ve/veya bölgesi için haklarını anlaşma ile alarak uygulayan bağımsız yatırımcıdır.

Franchise veren, pazarın belli yükümlülüklerini ve haklarını belli bir coğrafi alanda bölge franchise alana devreder. Bölge franchise alan bazı sistemlerde alt franchise alanlara işletme açtırabilir, bazı sistemlerde sadece kendisi işletmeler açabilir.

Bölge franchise alan tarafından sistemi ve markayı kullanma hakkı anlaşma ile verilen kişi veya firmadır.

Bazı sistemlerde anlaşma doğrudan bölge franchise alan ile alt franchise alan arasında yapılırken, bazı sistemlerde franchise veren anlaşmaya kendisi taraf olmaktadır.

Franchise

Franchise, başarılı bir iş fikri etrafında toplanmış küçük girişimcilerin, büyük firma gibi davranmasını sağlar.

 Ayhan Kaya, Franchise Koçu

Sizi Arayalım

Kısa Kısa

10 Soruda Franchising

Girişimcilerin kendi işlerini yapmak istemelerinin birçok nedeni vardır. Ve bu nedenlerin her biri çeşitli hususları içerir. 

Bununla birlikte, çoğu insan böyle bir kararı düşünürken akılda kalıcı bir faktör var: Tabi ki yatırım maliyeti. Bir franchise satın almayı düşünüyorsanız, kendinize önemli para ile ilgili bir kaç soru sormalısınız. İşte “En iyi 10” u düşündüğümüz soru :

1- Bu franchise ne kadar toplam yatırım maliyeti gerektirecek? 

Bu önemli bir sorudur, çünkü bu bilginin çok geniş bir olası cevaplar yelpazesi vardır. Mevcut franchise alanlara yaptığınız aramalarda ve yerel pazarınızla ilgili araştırmalarınızda, mümkün olduğunca doğru bir cevap sağlamak için bu cevapları daralttığınızdan emin olun. Tamamen emin değilseniz, tekrar gözden geçirin.

2- Franchise açtıktan sonra nakit akışı açısından kırılgan bir noktaya ulaşana kadar zararları karşılamak için işletme sermayesine ne kadar ihtiyacım olacak? 

Yeni işinizde ilk günün sabahında herhangi bir gelen müşteriniz veya geliriniz olmayacak, ancak masraflarınız da olacak. Geliriniz bu giderleri karşılayacak kadar büyüyünceye kadar, giderleri karşılayabilmek için işletmeye ilave nakit para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Planlamanızı bu unsura dikkat ederek yapın.

3- Başlangıç Maliyetleri Ne Kadardır ? 

Franchising işletminizi başlatmak için bu etken değişebilir. En başından beri, işinizi büyük bir franchise işletme haline getirmenin ucuz ve kolay olmadığını kendinize hatırlatın. Başarılı olmak istiyorsanız finansal tarafınızı kesmenin zamanı değil.

Profesyonel danışmanlık ücretleri, franchise yeri ofisin ya da işletmenin tasarımı ve mimari çizim masrafı inşaat ve ekipman her şey için bütçe ayıracağınızı unutmayın. 

4- Ne kadar kazanacağım?

Normalde bu sorunun cevabın işletmenin açık ve aktif olduğu zaman yanıtlandırabileceğimiz bir soru. O markanın mevcut ve aktif olarak ilerleyen Franchise sahiplerine bu seviyelerdeki deneyimlerini sorun ve finansal analizinizi buna göre yapın.

Franchising modelinde,her numaraya uyan tek bir beden yok. Kar marjları, franchise işinizin ne kadar başarılı olduğuna bağlı olarak değişecektir. Seçtiğiniz sektör, iş modeliniz, aylık franchise standart giderleriniz hatta bölgenize göre değişiklik gösterebilir. 

5- Bilmem gereken temel yasal hususlar, hukuk ve kurallar nelerdir?

Uzmanlık alanı franchise kanunu, franchise sözleşmeleri olan deneyimli bir avukat’dan ya da Frannchise danışmanından hizmet almak en iyi yöntemdir. Franchise sözleşmelerinde standart ve kurallar bellidir. Fakat bazen bazı ülkelerde devletin uyguladığı, Franchise yasaları olabiliyor. Derinine inerek araştırmak en iyisidir. Çünkü kurulum aşamasında karşınıza farklı fırsatlar çıkacaktır. Değerlendirmenizde fayda var. 

6- Franchise Bilgilendirme Kurulum Dokümanı nedir ve Franchise El Kitabı Desteği var mı ?

Tüm Franchise sahiplerinin, ortaklık yaparken almanız gereken, ve şirketinizin kuruluş aşamanızda size yön gösteren çok önemli bir doküman’dır. Buradaki bilgi ve belgelere dayanarak tüm kurulumunuzu, standartlarınızı ve iş yapış şeklinizi netleştiriyor ve start veriyor olacaksınız. 

    Bu döküman, markanızın tarihinden başlayarak franchise sisteminizin gerekli yükümlülüklerini,know-how’ınızı, sözleşme örneklerinizi , ticari marka ve patent haklarınızı , kurulumda kullanacağınız tüm standartlarınızı içerir. Markalar genellikle, Franchise sahiplerine,yardımcı olmak üzere tasarlarlar. 

7- Potansiyel Franchise Alıcılarını nasıl çekebilirim?

En iyi yollardan biri, şirketinizin çeşitli pazarlama materyalleri ve web sitenizde markanıza yatırım yaparak ne kazandıklarını net bir şekilde ifade etmektdir. Franchise fırsatlarınız hakkında daha fazla kişiye erişmek için ayrıca , Franchise fuarlarına katılmanız, sosyal medya reklamlarınız, reklam ve pazarlama planınız vb. bunun gibi bir çok detayı da göz önünde bulundurarak, bir franchise danışmanlığı firmasına danışıyor olmanız yararınıza olacaktır. 

8- Potansiyel Franchise Adayını nasıl değerlendirmeliyim?

Bu süreçte bir değerlendirme yöntemi izleyin. Başvuru formu ve farklı değerlendirme yöntemleri ile adayınızı analiz edin. Karşılıklı bir iş ortaklığı olduğu için aday ile uyumunuzu karşılıklı olarak tamamlanız siz ve markanız açınızdan sağlıklı olacaktır. Bu aşamada, Adayın, geçmiş iş tecrübeleri, finansal yeterliliği, sosyal hayatı, hatta Profil analizi yaparak tamamlayabilirsiniz. 

9- İlk önce kaç tane Franchise yeri açmalıyım?

Burada iki seçeneğiniz var:

Franchise sahiplerinin bir franchise konumunu kullanmalarına izin verdiğiniz zamandaki o bölgeyi franchise seçeneği olarak değerlendirin. 

Kendi önerebileceğiniz bir franchise noktası olabilir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken,bölgenin ve Franchise noktanınızın konumu. O bölgede öne çıkan sektörleri, daha fazla hangi sektör ve işletmelerin aktif olduğu önemli bir unsurdur. 

Çoklu Franchise seçeneği sunabilir, bu sayede birden fazla franchise yeri açmanızı talep edebilirler. 

İlk Franchise girişiminiz, girişimi değerli kılmak için yeterli kâr elde ederse ve söz konusu sıkı çalışma konusunda rahatsanız, ancak o zaman 2. Franchise’ı düşünmenizi öneririz. 

10- Franchisor Seçimi Yaparken Neye Dikkat Etmeliyim ? 

Franchisee seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar.Mal, hizmet veya ürününü mutlaka satmaya çalışmalıdır.

Franchise veren marka, yani Franchisor pazarlama kanalını öncelikle kendi Franchiselar’ı için kullanmalıdır.Marka iyi bilinmeli ve tanınırlığı yüksek olmalı.Franchisor mutlaka sürekli bir şekilde eğitim ve sürekli destek hizmeti sunmalıdır. Franchise veren firmalar Franchise alan girişimcilere sektör ve sistem ile ilgili tüm eğitimleri sunmalıdır.Üretilen ürün veya hizmetin bir pazarı olmalı. Girişim yapacağınız sektörü detaylı bir şekilde inceleyin. Franchisor firmanın olmazsa olması Franchise’ları ile ilişkilerinin ve iletişiminin iyi ve güçlü olması.

Güçlü Bir Franchise Ağı Nasıl Kurulur?

Her şey ilişkilerle ilgili.


İster evlilikte ister iş dünyasında, başarılı bir ilişkinin anahtarı karşılıklı güvendir. Hiçbir yerde, franchise veren ile franchise alan arasındaki ilişkiden daha gerçekçi olamaz. Franchise alanlarımız, marka ismimiz ve itibarımızla onlara güvenirken, franchise verenlerine hayatlarını korumakla güvendi. Bu nedenle, güçlü bir evlilik gibi güçlü bir franchise ağı güven bağıdır.

Bu neye benziyor? İşte güçlü bir franchise ağının bazı özellikleri.

1) Franchise verenden sisteme sağlam destek. Destek üç geniş kategoriye ayrılır: işlemler, pazarlama ve eğitim. Mükemmel eğitim desteğine sahip bir franchise veren örneğin “Great Clips” kuaför salonları. Great Clips yeni bir pazara (yani yeni bir bölgeye) girmeye karar verdiğinde, o pazarda bir eğitim ofisi açar ve tam zamanlı yerel operasyonlar desteği organize eder. Eğitim ofisi, stilistlerden (Büyük Klipler’in yedi günlük Saç Okulu’na katılanlar), sahipler ve hatta resepsiyonistler’e kadar herkes için sürekli eğitim veriyor.

2) Birimlerin düşük cirosu. Açıkçası, herhangi bir sistemde her zaman ciro olacak, ancak güçlü bir franchise ağın işareti, franchise sahiplerinin sistemde kalmaktan mutlu oldukları bir nokta. Bu ağlardan biri yangın ve su temizleme ve restorasyon hizmetleri sunan SERVPRO’dur. 1967 yılında Ted ve Doris Isaacson tarafından kurulan şirketin beş temel konseptinden ilki “İlişkiler kurmak” tır. Sözüne göre, geçen yıl, SERVPRO’nun ciro oranı yüzde 4’ün altındaydı.

3) Franchise alanların finansal ve kişisel hedeflerine ulaşılmasından dolayı sistemden çıkması. Bana göre, güçlü bir franchise ağın zarafeti sahiplerinin satış yapmasının sebebi. Memnun değiller mi ya da sadece amaçlarına ulaştılar mı? Franchise’larımızdan birinin merkezini sattığında bana söylediği gibi, “FASTSIGNS’i seçtim çünkü ilk yatırımdan dolayı en büyük potansiyele sahip olduğumu hissettim ve haklıydım. Ama şimdi hedeflerime ulaştığım zamandı. başka bir şey denemek için. “

FASTSIGNS International, Inc.’de kişisel bağlarımızın güçlü olduğu için şanslıyız, çünkü trajedi franchise veya kurumsal topluluğumuzun bir üyesine saldırdığında herkes yanıt veriyor. Örneğin, bir kurumsal bir ihtiyaca gerek duyduğunuzda franchise geliştirme çalışanı, özel yaşamında başına gelen bir trafik kazasında, diğer franchise alanlar ona yardım ve destek sağlamak için  para topladı. Daha sonra, bir çalışanlarının oğlu bir okul otobüsü kazasında yaralandığı zaman, franchise ağımızın üyeleri golf turnuvasında oynayarak bakımı için para toplamak için ülkenin dört bir yanındaki franchise’lardan destek aldı.

4) Çalışanlar başarıyla franchise birimi satın alıyor. Çalışanlar (franchise alan veya franchise alanlardan biri) sisteme yatırım yaptığında, doğru bir şey yaptığınız bir güven oyundur. Örneğin ; McAlister’s Deli’nin en başarılı franchise’larından ikisi (17 eyalette 133 üniteli Mississippi merkezli bir restoran zinciri), sandviç yapmaya başladı. Bugün, bu çalışanlardan biri dokuz birime, diğeri de sekiz kişiye sahip. Hepsi söylendi, McAlister’ın Şarküteri lokasyonlarının yüzde 30’u eski çalışanların himayesinde veya yönetiminde.

Güçlü bir franchise ağının ilişkilerine bağlı olduğunu bilmek, çalışanlarımızı yani onları geliştirmek için nasıl kurabiliriz?

Yeni başlayanlar için iş modelimize bakabilir ve kendimize “Bir franchise satış organizasyonu muyuz, bir franchise destek organizasyonu muyuz?” Bir franchise satış organizasyonu parasını franchise satmaktan kazanan bir organizasyondur. Çok sayıda başarılı franchise satış organizasyonu var. Bununla birlikte,franchise satış departmanlarına odaklanan ağlar, mevcut franchiselarının pahasına bunu yapabilir.

Öte yandan, franchise destek organizasyonları (ve FASTSIGNS® kendini bir tane olarak görür), franchise’ları ne zaman para kazandıklarını anlarlar. Hala birimlerin sayısını artırmakla ilgileniyorlar, ancak öncelikli odakları mevcut ağın maksimum sonuçlara ulaşmasını sağlamak.

Bir franchise destek kuruluşu olmak için çok büyük bir kaynak taahhüdü gerektirir, ancak deneyimli franchise yöneticileri ağınız büyüdükçe altyapınızı büyütmenizi önerir. Örneğin, Great Clips her yıl Boston ve New York gibi büyük pazarlarda merkezler açmak için çok sayıda talep alır, ancak her birini geri çevirir. Pazarlama Müdürü Alan Majerko’ya göre, “Bir numaralı kriterimiz destek. Eğitim personeli, bölgesel bir direktör ve yerinde franchise eğitim merkezi gibi uygun kaynaklara sahip olmadıkça bir pazar açmayı düşünmeyeceğiz.” der .Yine de, bu kısıtlamaya rağmen, Girişimci dergisi, son beş yılda en hızlı büyüyen ilk 25 franchise arasında Great Clips’leri seçti.

Kaynaklarınızın ağınızı destekleyebilmesini sağlamanın bir yolu, şirket tabanınızın etrafındaki genişleyen çevrelerde genişlemektir. McAlister’s Deli bu stratejiyi başarıyla takip etti. Aslında McAlister, mevcut franchise alanlarından birine dokunmadıkça yeni bir duruma girmeyecek ve tipik olarak, yeni durumdaki genişleme, ikisinin buluştuğu yerde ortaya çıkacaktır. Bu strateji, dağıtımcıları ağ için etkin bir şekilde güvence altına almanın pratik bir yolu olarak başlatıldı ve şimdi şirket için gurur kaynağı oldu. Pazarlama müdürü Patrick Walls’a göre, “Franchise alanlara doğru bir şekilde hizmet vermek için, eş merkezli olarak genişleyen sistemin devam etmenin yolu olduğunu hissettik.Aksi takdirde, franchise alanın kısa sürede değiştiğini veya cirosunu düşürdüğünü düşünüyor ve görüyoruz” der.

Metodik genişleme her organizasyon için pratik olmayabilir, ancak kesinlikle ilk yıllarda patlayıcı bir büyüme gösteren ve daha sonra hızla ortadan kaybolan bir oyuncak ve bir franchise örneğinden kaçınmak istersiniz. 1995 tarihli bir basın açıklamasına göre, Florida merkezli şirket sadece 12 mağazaya sahipken, önümüzdeki altmış gün içinde Atlanta ve Vancouver’da birden fazla franchise bölge açılması planlanıyordu. Şirketin Güneydoğu ve Kuzeybatıdaki mağazalara gelişiminde bu noktada destek vermeyi umduğu bir gizemdir ve belki de neden artık var olmadığını açıklamaya yardımcı olabilir.

Altyapı ve genişlemenin ötesinde, güçlü bir franchise ağı geliştirmenin anahtarı, franchise alanlarınızın ihtiyaçları ile irtibatta kalmaktır. Örneğin, her pazartesi sabahı, Fish Window Cleaning, geçtiğimiz hafta en iyi on üreticiyi ve ilk beş yeni kişiyi listeleyen kurum içi bir haber bülteni olan Balıkçılık Raporunu dağıtıyor. Yani bölgeye ve franchise alan’a dair başarılarını yayınlıyor. CEO Mike Merrick, bu franchise alanlarını her birini tebrik etmek ve işlerin nasıl yürüdüğünü sormaya çağırmak için bir noktaya değinmektedir. 101 franchise ile Mike her hafta yüzde 10’u ile konuşuyor.

Daha olgun bir sistemin CEO’sunun her hafta franchise alanını yüzde 10 olarak adlandırması pratik olmazken, birçok sistem Franchise Danışma Konseyleri veya Komiteleri’ni (FAC’ler) oluşturmuştur. Örneğin FASTSIGNS, operasyon ve pazarlama konularında danışmanlık  sağlayan franchise danışmanlarına sahiptir. Üyeler, meslektaşları tarafından seçilir ve ülkenin her bölgesi komitelerde temsil edilir. FASTSIGNS’te, FAC’ımız aylık olarak telefonla ve yılda iki kez kişisel olarak toplanır. FAC üyeleri, büyük sorunları çözmeden önce ağ fırsatlarını ve endişelerini ele alma, çözme ve uygulamada aracı olmuştur.

Bazı sistemler üst düzey yöneticileri tarafından farklı pazarlara saha ziyaretleri programlamaya başlamıştır. FII’de, CEO’muz Gary Salomon’un ve  operasyon yönetme ekibinin bir üyesinin her yıl farklı pazarları ziyaret ettiği bir dizi belediye toplantısı düzenlendi. Bu ziyaretler sırasında, çevre pazarlarındaki tüm franchise alanlarımızı planlarımızın tartışması için bize katılmaya, bize nasıl yaptığımızla ilgili geri bildirimde bulunmaya ve yeni programlar ve gelişen ihtiyaçları karşılama yolları hakkında bilgi vermeye davet ediyorlar. Ek olarak, yöneticiler pazardaki birçok franchise mağazayı ziyaret edecek. Sahadaki insanlarımızdan bir şeyler duymak bizim için büyük bir fırsat ve bir franchise mağaza yöneticisine veya müşteri hizmetleri temsilcisine görüşlerini sormak veya üst yönetimden bir iltifat almak için çok şey olduğunu ifade ediyor.

Franchise alanlarını inceleyen bir şirket olan FranSurvey’den Jeff Johnson, bir franchise veren ile yapılan memnuniyetsizliğin genellikle basit bir iletişimsizlik olarak başladığını söylüyor. “Küçük şeyler gibi başlıyor: ‘Telefon çağrılarıma cevap vermiyorlar ya da onlardan yeterince duymuyorum’” diyor. “Eğer devam etmesine izin verilirse, güvensizlik noktasına kadar gidebilir bu durum.”

Bir franchise yöneticisi olarak, ağınızdaki ilişkileri geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

Yapabileceğiniz en önemli şey, bayileriniz ve çalışanlarınız arasında açık iletişim hatları olmasını sağlamaktır. Danışma komiteleri ve bölgesel toplantıları yardımcı olur, ancak önereceğim ilk şey açık kapı politikası uygulamanız ve tüm ağınızın bunu bildiğinden emin olmanız. Pek çok kez franchise alanlar bunları söyler, “Bu isteği size gönderiyorum, çünkü yapabileceğinizi biliyorum.”

Ardından, franchise alanlarından duymak için mümkün olduğunca çok fırsat yaratın. Aktif ve düzenli olarak bülten panoları geliştirin, yıllık sözleşmelerinizde soru-cevap oturumları planlayın veya İnternetin gücünden yararlanın.Franchiselarınız, bayileriniz ve yöneticileriniz arasında canlı bir çevrimiçi toplantılara ev sahipliği yapın.

İster beğenelim ister beğenmeyelim, franchise sahiplerimizin bizi fildişi bir kulede yaşadıklarını düşündükleri, yerdeki asıl sorunlarından koptukları zamanlar oluyor. Gerçek şu ki, franchise alanlarımız başarı için birbirine bağlıdırlar. Açık iletişim, birçok franchise ağını etkileyen “bizlere karşı yani Franchisorlar’a” tutumunu dağıtıyor.

Bu sebeple Franchising ve tanımlamalarını sizler için paylaşmak isteriz. 

Franchise (veya franchising), bir sistem ve markanın imtiyaz hakkı sahibinin, belirli süre, koşul ve sınırlar içinde, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin sürekli disiplin ve destek sağlayarak, belirli bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara ve girişimcilere sistem ve markasını kullandırmasına dayanan, uzun vadeli ve sürekli bir iş ilişkisidir.

Franchise Alan

Sistemin ve markanın belirli bir hizmet bölgesi için haklarını franchise sözleşmesi ile alan bağımsız girişimcidir.

Franchise Veren

Sistemin ve markanın haklarına sahip olan ve franchise sözleşmesi ile bu hakları üçüncü girişimcilere kullandıran master franchise marka sahibidir.

Franchise ücreti ve Sabit Giderler

Sürekli ve çoğunlukla da ciroya bağlı ücretlerdir, bunlar her bir Franchise alan firma tarafından sistemin geliştirilmesi için ödenmektedir.

Franchise Sözleşmesi

Bir Franchise işletmesinin kurulması ve işletilmesine ait tüm gerekli detayların ve franchising sisteminin yer aldığı süreye dayalı sözleşmedir.

Franchise Devri

Zincire bağlı işletmelerin devredilmesi sık yaşanır, esasen devredilebilmesi önemli bir avantajıdır. Franchise işleri sektörün dışından gelen, güvenli gelir arayan girişimcilere devredilebilir, bu nedenle değerini bulur. Bir anlamda franchise iş yatırımdır, istenildiği zaman değerine farklı bir girişimciye satılabilir. 

Franchise Geliştirme 

Franchise Geliştirme Sistemi; uluslarası ve ulusal firmalarda denenmiş, başarılı sonuçlar vermiş, Franchise satmaktan çok,mevcut franchiselar’ın kurulumu, organizasyon yapısı ve operasyon sürecidir. 

Master franchising

Master franchising, bir ülke veya bölgeye yönelik olarak, franchisor tarafından master franchisee’ın franchise sistemini pazarlama ve işletme hakkının verilmesidir. Master franchisee, franchise sistemini kendi ülkesinde pazarlama ve işletme kullanım hakkını alan olarak adlandırılmaktadır.

İsim hakkını alacağınız uluslar arası markanın size getireceği avantajlardan biri de bir çok kapıları açabiliyor oluşudur Ayrıca master franchise ile pazara girildiğinde tutunma ve ilerleme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Ülkemizde her geçen gün sektör ve markalar’ın girmesi, her geçen gün yeni fırsatları doğurmaktadır. 

Franchising Sisteminin Faydaları

1- Kaliteli ve zevkli insan ilişkileri kurulmasını sağlar.

2- Başkalarının bilmediğini bilmeyi öğretir.

3- Üç boyutlu bir kişisel tatmin sağlar. Patronluk, üyelik ve üyeliğin bir parçası olarak kişisel tatmin sağlamaya yardımcıdır.

4- Markalı ve prestijli bir iş sahibi olmayı sağlar.

5- Anlaşmalar katı bile olsa, uygulaması yumuşak olacaktır. Sıcak ilişkiler kurulacaktır. Devamlılığı olan, uzun süreli ilişkiler doğuracaktır.

6- Yaşayabilmeniz için tatmin edici bir geliriniz olur.

7- Yaptığınız işte bağımsızlık duygusunu yaşarsınız.

8- Kolay bulunan müşterilere sahip olursunuz. Yapmış olduğunuz yatırımlar hızla geri döner.

9- Franchising güçlü girişimcileri toplayan ve her zaman girişimcinin gelişmesine katkı sağlayan girişimci geliştirme merkezli bir yapıdır. 

Franchising bir sistemler bütünü, girişimciyi destekler.

Başvuru Formu

Seçiniz :