fbpx

Pandemi’nin Diğer Tarafı İçin Şimdi Planlayın

Franchise Danışmanlık - Girişimcilik - Pandemi’nin Diğer Tarafı İçin Şimdi Planlayın

Ekonominin son birkaç aydaki küresel salgın erimesinden ortaya çıkan ilk işaretlerini görmeye başladığımızda, işinize farklı bir mercekle bakmak mantıklı.

İlk olarak, hayatımızda üzerinde kontrolümüz olmayan belirli olayların olduğunu ve Covid-19 salgını, gelişen bir işi rayından çıkarabilecek birçok “bilinmeyen” lerden birini ortaya çıkardığını kabul edin. Şimdi, işinizi Covid-19 sonrası pazar ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlama ve konumlandırma zamanı.

Şimdi karşı tarafı planlamanın zamanı geldi. İşiniz için yenilenmiş bir vizyon ve tutku ile bu salgından çıkmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeylere bakalım.

Çalışanlarınızla iletişim kurun

Ekibinizi fiziksel olarak bir araya getiremeseniz de, planları düzenli olarak teşvik etmek, planları gözden geçirmek ve yöneticilerinizden geri bildirim almak için haftalık olarak video konferans yapabilirsiniz. Ekibinize sürekli cesaret verin. Açık ve çalışır durumdaysanız, çalışma saatleri ve programları, personel, alınacak önlemler, izlenecek prosedürler, sunulan hizmetler veya ürünlerle ilgili hangi geçici değişikliklerin olabileceği, müşteri akışının nasıl ele alınacağı vb. İle ilgili bilgileri ekleyin. işsizlik durumunda, işsizlik taleplerinin hızlandırılabilmesi için uygun kurumlara başvurmayı düşünün. Çalışanlarınız geri döndüklerinde önemsediğinizi hatırlayacaktır. Çalışanlara ne bekleyeceklerini ve ne zaman işe geri dönebileceklerini bildirin.

Müşterilerinizle iletişim kurun

İşletmelerden aldığım ilk e-postalar, iç açıcı olan “Birlikte birlikteyiz” çizgisindeydi. İlk birkaç haftadan sonra, kapanışlarla ilgili daha fazla bilgi sağlayan e-postalar almaya başladım. Müşteriler ne yaptığınız ve bir iş ortamına dönmeye nasıl hazırlandığınız konusunda güncellemeler istiyor. İnsanlar aynı zamanda denemeler sırasında iyi haberler duymak istiyorlar. Şirketiniz, şirketinizin içindeki ve dışındaki diğerlerini desteklemek için ne yapıyor? Şirket kültürünüz veya topluluğunuz hakkında olağanüstü bir şey yakalayan iyi haber nedir?

Öğrenmek ve geliştirmek

Henüz işe geri dönün ya da dönmeyin, çalışanlar ve yöneticiler genellikle yeteneklerini geliştirmek ve şirket içinde durmak isterler. Çevrimiçi öğrenim için kaynak sağlayabileceğiniz kör noktalar nelerdir? Tedarikçilerden veya bayilerden ürün veya hizmet eğitimi verebilir misiniz? Liderlik becerilerini geliştirmeye ne dersiniz? Yetkin, yüksek performanslı ekipler oluşturmak için eğitim ve ekip oluşturma ile nerede ayarlamalar yapabilirsiniz? Bu zamanı bir ekibin kriz sırasında nasıl bir araya gelebileceğine ve bunun ileride işletim ortamınız’a nasıl uygulanabileceğine örnek olarak kullanın.

Yönetim ekibinizi bir araya getirin

İşletmedeki değişiklikler ve eğrinin en iyi nasıl ilerleyebileceği konusunda strateji oluşturmak için bunu sanal olarak veya şahsen yapın. Girdilerini istemek, çözümün ve planlama sürecinin bir parçası olarak kendilerini daha fazla hissetmelerini sağlayacaktır. Bir stratejiye takım katkıları, bir yönetim ekibinin sahiplik talep etmesini ve hem sahip hem de şirket için vizyonlar’ın gerçekleştirilmesini sağlar.

Gelişme

Bir çıkış yapmayı düşünüyorsanız ve bir hedefiniz varsa, bu süreçte neredesiniz? Onlarla birlikte finansal durumlarını veya gelişimleri için kritik olan diğer bilgileri gözden geçirmek için fazladan zamanınız olabilir. İşletmedeki belirlenmiş görevlerinde yetkinliğe ek olarak liderlik becerileri geliştirmek için mi çalışıyorlar? Belki de bu, akranlarından, doğrudan raporlardan ve üstlerinden gelen geri bildirimleri içeren 360 derecelik bir inceleme başlatmak için iyi bir zamandır. Birçok ardıl aday bir krizden geçemedi ve bu, salgını nasıl ele aldıklarını gözden geçirmek için mükemmel bir zaman.

Proje iyileştirmeleri

Büyük projelere atlamak için nakit paranız olmayabilir, ancak bazı küçük makyaj, yeni tabela veya güncelleme gerektiren alanlar var mı? Çalışanlarınız ve müşterileriniz için mikropsuz bir ortam sağlamak için yeni veya ek temizleme istasyonlarına ne dersiniz? Ortamı küçük yollarla değiştirmek, geri dönen müşterilerin ve personelin beklentisine heyecan katabilir.

Kadrolar

Salgın size personel hakkında ne öğretti? Çoğu akıcı personel ile çalışıyor. İş fırsatları arttıkça bu daha sürdürülebilir bir model midir? İş yerinde olası bir enfeksiyonla başa çıkmak için önlem olarak yerleştirilen kademeli vardiyaları kullanarak öğrenilen dersler var mı?

Stratejik Planlama

Bu, stratejik planlamaya geri dönmek, öğrenilen dersleri kullanmak ve bunları pandemi’nin çok ötesinde planlamaya uygulamak için mükemmel bir zamandır.

Sonuç

İyileşme aylar alabilir, yani liderliğiniz her zamankinden daha önemlidir. Belki de her şeyden öte, personeliniz ve müşterileriniz için hem şimdi hem de gelecekte temettü ödeyecek olumlu bir ortam yaratabilirsiniz.