Neden Franchise Alışverişi Bir Çift Ayakkabı Alışverişi Gibi ?

Franchise Danışmanlık - Franchise - Neden Franchise Alışverişi Bir Çift Ayakkabı Alışverişi Gibi ?

Başlığı okurken şaşırdınız ve merak ettiniz dimi ? Biz de aynı şekilde yazarken heyecanlandık .Doğru franchise girişimini seçmek bir çift ayakkabı seçmek kadar kişisel bir karardır. Farklı franchise’lar farklı insanlara hitap ediyor.Bazıları gösterişli, bazıları pratik, bazıları dayanıklılık için yapılmış, görünümü için değil. Ayakkabı veya franchise (bayilik) alışverişi yapıyor olsanız da, en önemli şey uygunluğu. Bu bedeli ödemeden önce bir franchise’da aradığınızı bilmelisiniz.

Bir franchise için alışveriş yapmanın en iyi yollarından biri çalışan olmak ve içeriden bir bakış açısı elde etmektir. Bir franchise girişimi satın aldığınızda satın aldığınız en önemli şeylerden biri, şirketin her yerini işlettiği sistemdir. Belli bir sorumluluk seviyesine getirildiğiniz için, sizden beklenen günlük operasyonel görevlerde rahat olmanızdır.

Kendinizi sisteme tanıma süreci, genellikle sözleşmeler imzalandıktan sonra olan franchise eğitiminiz başlayana kadar gerçekleşemez. Maalesef  bu, bir franchise sahibinin iş yükünü çok geç olmadan gerçekten anlayamayacağı anlamına gelir. Satın almadan önce bir franchise çalışanı olarak çalışıyorsanız, yöneticiler ve asistan yöneticilerle işleriyle ilgili konuşabilir, eğitim kılavuzunu okuyabilir, müşteri hizmetleri politikalarına bakabilir ve nasıl eyleme geçirildiklerini görebilirsiniz. Sistemin içinde yaşamanız, franchise ekibinin faaliyet gösterdiğini ve hatta franchise ekibinin varlığınızı bilmeden önce hangi konuların ele alınması gerektiğini gördüğünüz anlamına gelir.Buna staj süresi de diyebiliriz. Kısa oryantasyon – workshop ismi şeklinde geçen süreyi Franchisor ile ayarlayıp katılabileceğiniz, deneyimleyeceğiniz bir süre olarak da adlandırabiliriz.( Genellikle bu süreyi kısa tutmanızı öneririm. – 10-15 gün ideal olabilir.)

Bir franchise, onlarla ilgilendiğinizi fark ettiğinde, kalifiye olduğunuzu hissetmeleri durumunda genellikle sizi saflarına götürmek için ne gerekiyorsa yaparlar. Bu süreçte duyacağınız iddiaları karşılamaya veya desteklemeye yönelik objektif, kişisel olarak toplanmış kanıtlara sahip olmak çok önemlidir. Çıkma gibi, bu durumu bir ilişki yaşıyormuş gibi düşünebilirsiniz. ilk buluşmaya gitmeden önce, kişinin bir ilişkide nasıl davrandığını, size ne sunacaklarını, insanlara kendilerine nasıl davrandıklarını ve sizden neye ihtiyaçları olacaklarını bilmek ne kadar değerli olurdu? Bir franchise girişimi yapmadan önce bir franchise’da çalışmak, sizi ilk görüşte aşık olduğunuz veya bir kabus tarihine girdiğinizden emin olmanıza yol gösterir.

Franchise’ın sözlerini gerçeğe uygun değere almak yerine, sistemin işleyişini sağlamak için onların geçmişi, sistemleri ve franchise alanlarına sağladıkları desteği dengeleyin. Sistemleri içten değerlendirmek, düşük seviyeli pozisyonlarda çalışmak, size franchise tarafından asla teklif edilmeyeceğiniz (asla teklif etmezler. Siz teklif edin) konusunda ayrıntılı bilgi verir.

Onların tuzuna değecek olan tüm franchise’lar, kiminle birlikte gidilecek marka olduklarını göstermek için sizinle birlikte sahiplenme sevinci ve sayıları hakkında konuşacak olan franchise isimlerini verecektir. Ancak, bunun ilerlemeden önce günlük işin gerçekliğine karşı nasıl yığıldığını bilmek zorundasınız. Altın değerinde sunulan, altın ayakkabıya altın rakamlar  vermeden önce, bir franchise ayakkabılarında ya da en azından mağazanın , ofisin veya işletmenin etrafında bir mil yürümek için mutlaka ama mutlaka zaman ayırın !

Stajyer’den Franchise Girişimciliğine ! Sevgili Girişimciler, iyi stajlar !