Liderler’in Covid-19 Sırasında Karşılaştığı 7 Hata

Franchise Danışmanlık - Girişimcilik - Liderler’in Covid-19 Sırasında Karşılaştığı 7 Hata

1) Durumu kontrol etmeye çalışmak 

Covid-19 gibi bir kriz için kural kitabı yok. Bu durumu kontrol etmeye çalışmak ya da kontrol eksikliği yüzünden bunalmış hissetmek yerine, yeni bir liderlik becerisi geliştirmeye odaklanmaya çalışın: gelişen bir durumu hızla değerlendirme ve şefkatli, yaratıcı ve işbirlikçi çözümlerle yanıt verme yeteneği. Liderlik yaşamımızda dünya hiçbir zaman küresel bir pandemiye maruz kalmadı, bu yüzden bu yeni ve keşfedilmemiş bir bölge. Liderlerin sahip olduğu en yakın deneyim, en son küresel ekonomik durgunluktur  ve liderlerin esneklik ve öğrenilen derslerden faydalanmak için bu deneyime hızla eriştiklerini zaten görüyoruz. Zamanı geldiğinde, buna tekrar bakacağız ve dersleri öğreneceğiz ve beklenmedik durum planlarımızı buna göre oluşturacağız.

2) Büyük resmi görmek için geri adım atmamak 

Liderler üzerinde kilitlenmeden çıkmak ve ekonominin “normale dönmesine” yardımcı olmak için artan bir baskı var. Ancak, “normal” e dönmeye yapılan bu vurgu, bulunduğumuz yere geri dönebileceğimizi düşündüğümüzü ima eder. Yapamayız. Bu kadar basit olmayacak. Liderler geri çekilmeli ve daha büyük resmi görmeli, Covid-19’dan hem kısa hem de uzun vadeli iş ekonomik serpintisinin ciddiyetini kabul etmeli ve işlerini ayarlanmış veya yeni bir ürün, hizmet ve dağıtım platformuna uygun şekilde özetlemeye çalışmalıdır. Covid öncesi 19’u “normal”, mevcut krizi “yeni normal” ve post-Covid-19’u “sonraki normal” olarak düşünmek yardımcı olabilir.

3) Yeterli iletişim kurmamak 

Herhangi bir krizde daha düzenli ve daha sık iletişim kurmak önemlidir, çünkü insanlar normalden daha fazla güvence ve bilgi ister. Ne kadar düzenli olarak iletişim kurmayı planladığınızı belirleyin ve programınıza sadık kalın. Çalışanlarınızın ve kilit paydaşlarınızın sizden haber alması için bir haftadan fazla beklemeyin. Aksi takdirde, kaçınılmaz olarak yararsız, korkuya dayalı söylentilerle doldurulacak bir sessizlik boşluğu yaratırsınız. Planlanan iletişim etkinliklerini asla iptal etme. Paylaşılacak yeni bir şey olmasa bile, insanların henüz iletişim kuracak yeni bir şey olmadığını bildirmek için planlanan oturuma sadık kalın, ancak yine de refahlarından endişe ediyorsunuz. Özendirici olma fırsatını değerlendirin ve çözümler üzerinde çalışmaya devam etmek için hangi planların mevcut olduğunu açıklayın.

4) Karar almayı merkezden uzaklaştırmamak 

Karar vermeyi Covid-19 gibi bir krizde merkezileştirmek bir hatadır, çünkü pandemi küresel olmasına rağmen farklı bölgelerde ve ülkelerde farklı oranlarda gerçekleşmektedir. Bölge veya ülke başkanlarının kendi yanıtlarını belirlemelerine izin verin. Temel öncelikler konusunda ekiplerinize net bir yön verin, ancak karar alma sürecini merkezden uzaklaştırın ve yerel ekiplerin, kuruluşun büyük resim amacına ve değerlerine karşı sorumlu kalırken, bu önemli öncelikleri uygun gördükleri şekilde nasıl yanıt verebilecekleri konusunda yanıt vermelerini sağlayın. . Ancak, münferit ekip üyelerinin birbirlerinden tecrit etmemeleri gerektiği gibi, ekibin kendisini kuruluşun geri kalanından ve merkezde, ulus ya da dünyada olanlardan uzak tutmasına izin vermeyin. İdeal olarak, 

5) Kuruluşunuzdaki deneyime erişmemek 

Her seviyedeki herkesin adım atması ve rolünü oynaması ve fikirlerine ve becerikliliğine açık olması için alan bırakın. Farklı ve azınlık gruplarınızın üyelerinin, dahili esneklikleri ve olasılıkların kendilerine karşı istiflendiği durumlara cevap verme yaşam deneyimleri nedeniyle en büyük katkıları yapacak olanlar olup olmayacağını görmek ilginç olacaktır. İşletmelerin ani bir küresel ekonomik durgunluğa yanıt vermeleri o kadar uzun zaman önce değildi – ve bu deneyimi deneyimleyen liderlerin bu esnekliğe başvurduklarını ve öğrendikleri derslere, neyin işe yaradığını, neyin işe yaramadığını yansıttığını görebiliyorum. t ve buna göre taktikler uyguluyorlar.

6) Müşterileriniz ve topluluğunuzla bağ kurma fırsatını kaçırmak 

Şeffaflık eksikliği bir hata olur. Bu kriz hepimizin başına geliyor ve saklanacak hiçbir yer yok. Müşterilerinize ekibin uzaktan çalışabileceğini, ancak franchise’ınızın mükemmel müşteri hizmetine bağlı kaldığını bilmesini sağlayın. Hepimizin birlikte olduğumuzu ve hepimizin birlikte yaşayacağını açıklayın. Kriz sırasında müşterinizle şeffaf bir şekilde çalışmaktan ve çözüm üretmekten daha fazla bir bağ yoktur. Müşterilerin ötesinde, işletmeler gerçekten neyi temsil ettiklerini gösterme ve etraflarında acı çeken topluluğa desteklerini gösterme fırsatına sahiptir. İşletmeniz bu kriz sırasında daha az iyi durumda olanların yararına yeniden konuşayabileceğiniz kaynaklara sahip mi? 

7) Bütünsel bir çalışan bağlılığı stratejisi olmadan uzaktan çalışmaya geçmek 

Evden çalışanlar için her zamanki gibi iş olduğunu düşünmek bir hatadır. Çalışanlar stres ve tükenmişlik, çalışanlar Covid-19’un sevdiklerine sağlıkla ilgili etkileriyle uğraşırken ve ailenin diğer üyeleri evde eğitim görürken ve eşleri de evden çalışırken ihtiyaç duydukları için endişelenmelidir. Çalışan yardım programlarından sanal kahve gayrı resmi check-in’lerine ev sahipliği yapan liderlere kadar, çalışanlarınızın duygusal ve sosyal sağlığını desteklemek için bütünsel bir çalışan katılım stratejisi geliştirin. Küresel bir salgın ve eyalet ya da ülke kilitlenmesi sırasında kimsenin insanüstü olmaması ve aynı% 100 çıktı vermesi beklenmemelidir. Bu senin için de geçerli. Lider olarak insanüstü değilsin. Kendinize ,çevrenizdekilere ve ailenize iyi bakmayı unutmayın.