fbpx

İşletmeler ve Markalar Pandemi Sonrasında Yeni Sahipleri ile Şaha Kalkacak!

Franchise Danışmanlık - Franchise - İşletmeler ve Markalar Pandemi Sonrasında Yeni Sahipleri ile Şaha Kalkacak!

Kurucu / Genel Müdür’ümüzün Emlak Gündemin’de yer alan Franchise Devri , Marka ve İşletme Devri , Master Franchise Devri temalı  basın bültenini sizlerle paylaşmak isteriz.

2019 yılına kadar hızla büyüyen franchise pazarı pandemi ile önce duraklama sonra ise küçülme sürecine girdi. Tekil ve özellikle franchise markalarına ait bir çok işletme ya küçüldü veya kapandı bir çoğu ise el değiştirme aşamasında. Bu dönem devir edenin çok Devir alanın ise az olduğu bir dönem haline geldi.

Özellikle gıda sektöründe pandemi öncesinde iyi işler yapan marka ve işletmeler, geçmişteki cirolarını artık yapamamaktalar.

Göreceli olarak, geçmişe göre karlılığın düşmesi ve o karlılığa alışmış olan yatırımcı ve girişimcinin motivasyonunun düşmesi de farklı bir sorun oluşturmaktadır.

Bazı işletmeler ise gelir gider dengesini sağlayamaz ve zarar eder duruma geldi.

Durum böyle olunca da pazarda bir çok  franchise işletmeleri  el değiştirme ve/veya kapanma sürecine girmek zorunda kaldı.

Her dönem krizler arkasından fırsatları yaratmıştır. Bu dönemde de ülkemizde ve dünyada akıllı yatırımcılar bu krizleri fırsata çevirecektir.

AVM’lere ve bazı özellikli lokasyonlara normal koşullar altında giremeyen markalar, özel ve tüzel kişiler için öyle alanalar açıldı ki inanamazsınız…

Bu dönem riskini de toplam giderin üzerine koyarak hesaplama yapan bazı yatırımcılar yeni ve farklı noktaları devir alarak büyüme trendi içerisine girmiş bulunmaktalar.

Bu yatırımcı ve girişimciler istedikleri her noktaya ulaşmakta gayrimenkul profesyonellerini kullanmaya çalışmaktalar.

Lakin, işletme devirlerinin  gayrimenkul satış ve kiralamaları  gibi alenen işletme camına pankart asılarak yürütülebileceği bir süreç olmadığı aşikardır.

Bu işlemlerin tamamının gizlilik içerisinde uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Uzman kişi ve kuruluşlar dediğimizde;

— İletişim ve müzakere süreç yönetim deneyimi olan

Franchise sistemi içerisinde bizzat bulunmuş

Marka oluşturma, marka geliştirme ve satış aşamalarını bilen

Minimum royalty, franchise fee, reklam gideri gibi franchise terimleri ve işlevlerini bilen ve uygulayan

— Bir işletmenin gelir gider (p&L) tablosunu okuyabilen

İşletmelerin değerlemesini bir çok parametreden yapabilecek bilgi ve deneyime sahip olan

İşletme değerlemesindeki lokasyon, demografik yapı, satın alma gücü, müşteri profili gibi ana paramatreleri şahsen ve Endeksa gibi portallar üzerinden yapabilecek bilgi ve beceriye sahip olan

İşletmenin gayrimenkul yapısını kira, mülk değeri gibi ana başlıklarda değerlendirebilen bir yapıya sahip olmak gerekmektedir.

Görünen o ki işletmeler farklı alternatifler olmadığından devir almak  veya devir etmek için emlak portallarını kullanıp,  gayrimenkul profesyonelleri ile birlikte çalışmak zorunda hissetmektedirler.

Gayrimenkul danışmanlarının  çalışma prensibi ise alenen  devren satılık & kiralık ilanları asarak  gizlilik esası dışında tanıtım ve devir yapmaktır.

Bu sistem ise devredilecek işletme ve markanın algısını ve değerini aşağı taşımaktadır.

Gördük ki satış pazarlama, gayrimenkul ve franchise gibi ana parametreleri bir arada bulunduran bir marka ve platform bulunmamakta.

DEVREDELİM.COM  franchise, gayrimenkul, satış pazarlama, eğitim, marka yaratma geliştirme ve yönetme konusunda geçmişteki başarılı deneyim ile oluşturulmuş bir markadır.

DEVREDELİM.COM ile DEVİR EDEN ve DEVİR ALAN kişi ve kuruluşların bir araya gelebileceği konusunda  uzman danışmanlarımız ile müzakerelerini gizlilik içerisinde yürütebileceği bir platform oluşturduk.

DEVİR EDEN kişi ve kuruluşlar dilediğinde DEVREDELİM.COM portalını kullanarak reklam ve tanıtımını ÜCRETSİZ olarak gerçekleştirebiliyorlar.

Dilediklerinde ise bizlere münhasır yetki vererek gizlilik içerisinde Devredilmesini sağlayabiliyorlar.

13 yıldır binlerce girişimci, yatırımcı ile çalışmış yüzlerce franchise işletmeleri açmış ve geliştirmiş bir marka olan FRANCHİSE DANIŞMANLIK alt yapısı ile, DEVREDELİM.COM’a kaynak yaratmaktadır.

FRANCHİSE DANIŞMANLIK .COM ile DEVREDELİM.COM üzerinden bize ulaşan sıcak yatırımcılarımızı da bu süreç içerisinde devir alan ve/veya devir eden kişi ve kuruluşlar hizmetine sunmaktayız.

DEVREDELİM.COM  ile 2021 yılında özellikle gıda sektörü içerisinde devir eden ve devir alan kişi ve kuruluşların güven, ve seçim noktası olacaktır.

Amacımız bu pazarı oluşturarak gizlilik içerisinde doğru ve kaliteli danışmanlık hizmeti vererek tüm sektörlere katma değer katmak ve işletme arayan girişimci ve yatırımcılara güvenli bir rehber olmak.