Franchise Endüstrisinin Ciro Sorunu Var mı?

Franchise Danışmanlık - Franchise - Franchise Endüstrisinin Ciro Sorunu Var mı?

Franchise endüstrisinin hem genel sektör itibariyle, hem de Franchisor açısından yeni yerler açarak kazanacak çok şeyi var: Franchise bedelleri, yeni işler, artan satışlar. Peki ya her yıl açtıklarından daha fazla lokasyon kapatma kısır döngüsüne kapanan franchise’lar ? (bayilikler)

FranchiseGrade.com’un Franchise Endüstri Raporu’na göre, ABD’de 2014-2017 arasında 135.289 yeni franchise merkezi açıldı. Ancak dönem boyunca net büyüme çok daha küçüktü: sadece 16.644.

Ne oldu? Son üç yılda kaybolan 118.645 franchise’ın yaklaşık yarısı operasyonları durdurdu, yani işsiz kaldılar ya da franchise’larını (bayiliklerini) kapattılar. Üçüncüsü, iddia edilen franchise sözleşmesi ihlalleri nedeniyle feshedildi. Kalan franchise’lar (mağazalar bayiler) farklı girişimciler tarafından satın alındı ​​veya sahipleri yenilememe kararı aldı. Franchise sahiplerinin başka bir girişimciye sattıkları mağazalar anlamına gelen Transferler bu rakama dahil edilmedi.

Sektörün 2014’dan 2017’e kadar yüzde 3,8’lik büyüme oranı hapşırmayacak bir şey değilken, açılan her 10 franchise için neredeyse dokuzunun kapanması rahatsız edicidir.

Neyse ki, franchising endüstrisinin çoğu için bu sayı, özellikle birkaç kayalık franchise tarafından çarpıtılıyor. FranchiseGrade.com CEO’su Jeff Lefler “Her zaman temel ciro oranına sahip olacaksınız” diyor. “Ama alışılmış sorunlar bizim için boğazlı bir başparmak gibi göze çarpıyor.”

Fast food franchise endüstrisi hem “boğaz yaşasın” hem de hızlı büyümenin örneklerini sunarlar. Quiznos örneğini inceledik: Franchise son üç yılda 599 yeni yer açsa da 2.844 franchise kapattı. FranchiseGrade.com’a göre, bu oran açıldığı zaman neredeyse beş katı veya yüzde 475’lik bir ciro oranı.

Quiznos, sistemi sürükleyen fast food franchise’larında yalnız değil. Rapora göre Coldstone yüzde 264 ciro, Hot Stuff Pizza ise yüzde 163 ciro oranına sahip.

Buna karşılık Metro yüzde 20 ciro oranına sahipti. Dünyanın en büyük zincirlerinden biri olan Subway’in 819 kalkış noktası toplam mağaza sayısının yüzde 1’inden azını oluşturuyor. Bu arada, Quiznos’un çıkışları toplam mağaza sayısının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor.

Rakamlar yalan söylemez: Franchise sistemine girdiğinizde, sizi başarıya götüren bir sisteme veya franchise alanların sinekler gibi düştüğü bir sisteme katılabilirsiniz. Aşırı agresif franchise’lar (bayilikler) nedeniyle franchise sahiplerinin kapıları açık tutamayacağı veya işsiz kalacağınız bir franchise yatırım yapmak istemezsiniz.

Franchise’lar 2014’dan 2017’e kadar işletmelerine 59.4 milyar dolar yatırım yaptılar. Araştırmanızı yapın ve bir franchise girişimi düşünüyorsanız, bu parayı size geri ödeyecek bir yatırıma yatırdığınızdan emin olun.