fbpx

Franchise Yaptım, Kendi İşimin Sahibi Oldum.

Franchise Danışmanlık - Girişim Hikayeleri - Franchise Yaptım, Kendi İşimin Sahibi Oldum.

AT Kearney’in danışmanı olarak dünyayı dolaşarak geçen on yıldan sonra Amyn Ali kendi işinin patronu olmaya hazırdı. Birçok girişimci gibi, franchising’i başarının en muhtemel yolu olarak gördü. İkonik bir marka olan Dunkin markası ile başlayarak, sekiz yıl önce bir Baskin Robbins ve Dunkin’Donuts lokasyonu açtı. Bugün, Bölgede, 10 Dunkin Donuts ve Baskin Robbins ve bir de Papa John’un sahibi. İşte öğrendiği şey.

Kurucu : Amyn Ali

Franchise : 10 Dunkin ‘Donuts,Baskin-Robbins ve bir de Papa John’s’a aitti .

Ne zaman bir franchise aldın?

Sekiz yıl önce franchising işine başladım.

Neden franchising?

Verdiği basit anahtar teslimi işlemler, minimum karmaşıklık ve kendi başınıza iş yaparken riskinizi en aza indirmesi nedeniyle franchising’i seçtim.

Bir franchise sahibi olmadan önce ne yapıyordun?

Chicago’da yaşıyordum. Michigan Üniversitesi’nden MBA derecesiyle mezun olduktan sonra, 10 yıl boyunca dünyayı dolaşmama izin veren bir danışmanlık firması olan AT Kearney’e katıldım. Franchising konusunda büyük potansiyel gördüm ve kendi işimin patronu olmak istedim, bu yüzden son derece başarılı olduğu ortaya çıkan bir Baskin Robbins ve Dunkin Donuts franchise’ı satın aldım. Franchise portföyümü çeşitlendirmek istedim, bu yüzden Chicago’da da ilk olan Wing Zone ile bir anlaşma imzaladım.

Neden bu özel franchise’ı seçtiniz?

Herkes bir süreden sonra kendi işinin patronu olmak istiyor. Bir süre sonra sadece kendi kaderimi kontrol altına almak istedim. Baskin Robbins ve Dunkin Donuts franchise lokasyonlarım’ın ne kadar başarılı olduğunu gördükten sonra marka repertuarımı genişletmek istedim. Mükemmel bir bölge uyumu oldu.

Resmi olarak işe açılmadan önce ne kadar harcadığınızı tahmin edersiniz?

Wing Zone için minimum 300.000 dolarlık likit ve 150.000 dolarlık likidite gerekmektedir.

Tavsiyelerin çoğunu nereden aldın / araştırmanın çoğunu neye göre yaptın?

Tavsiyemin çoğu, franchise sektöründeki başarılı insanlarla konuşmanın yanı sıra, iş dünyasında çalışan arkadaşlarım ve meslektaşlarımdan geldi.

 

Franchise alanınızı açmanın en beklenmedik zorlukları nelerdi?

Zorlukları yönetmek, hesaplanmış riskler almaktır. Rekabetçi baskılar, sermaye yatırımları ve mevcut ekonomik iklimde her zaman zorluklar vardır. Bu zorlukların her birini aktifleştirmem gerekiyordu.

Kendi franchise’ını almak isteyen bireyler için ne gibi tavsiyeleriniz var?

Pek çok insan kendi işini kurmak istiyor ancak işletme sahipliğinin tüm avantajlarına ve dezavantajlarına bakmakta başarısız oluyor. Verebileceğim en önemli tavsiye, özeni göstererek, rekabetine, markanın ömrüne, operasyonel olarak nasıl yöneteceğine dikkat etmeleri. Normalde düşünmeyeceğiniz işletme alanlarına bakmanızda yarar var bence.

Siz ve işinizde sırada ne var?

Wing Zone markasını Chicago hattı boyunca bölgesel genişletmeye devam etmeyi planlıyorum.