Covid-19 Sırasında Pazara yeniden Giriş Yapmak İçin Tedarik Zincirinizi Dönüştürün.

Franchise Danışmanlık - Franchise - Covid-19 Sırasında Pazara yeniden Giriş Yapmak İçin Tedarik Zincirinizi Dönüştürün.

Covid-19, üreticilerin ürün siparişlerini zamanında üretme ve doldurma yeteneğini bozarak sınır ötesi ürün dağıtımı da dahil olmak üzere sayısız tedarik zincirinin performansını engelledi. Üreticiler, operatörler ve tedarikçileri, işletmelerin hacim ve gelir kaybıyla ve müşteriye verilen zararlarla uğraşmasını gerektiren distribütörlerine, franchise sahiplerine, franchise sahiplerine ve diğer müşterilere yönelik sözleşme yükümlülüklerini yerine getiremez veya tatmin edemez.
Verimli tedarik zinciri yönetimi, herhangi bir franchise’ın başarısını belirlemede kritik bir faktördür. Covid-19 sonrası bir ortamda pazara yeniden giriş yapmak, franchisors markasını korumak için güvenli ve üstün kaliteli ürünlerin doğru ve zamanında dağıtımını sağlamak için bir franchisor tedarik zincirini gerektirecektir. Böyle bir doğruluk ve zamanındalık olmadan, tedarik zinciri boyunca ilişkiler azalmaya devam edecektir.
Franchisor’lar, franchise sahipleri ve üreticileri ve distribütörleri ekonomi yeniden açıldığında pazara nasıl yeniden gireceklerini düşündüklerinden, Covid-19 sonrası bir ortamda çalışmak için iş modellerini değiştirmeleri, değiştirmeleri ve yeniden icat etmeleri gerekecektir. Örneğin, restoranlar ve perakendeciler tarafından sunulan teslimat ve kaldırım kenarı hizmetleri, yemek ve mağaza içi alışverişin aksine müşterilere hizmet ettikleri temel yollara dönüşebilir. Sosyal uzaklaşma, bu tür işletmelerin gelir üretimi için mevcut fiziksel alanı ve çalışan sayısını etkileyecek ve orijinal işletmenin ürünlerini ve hizmetlerini piyasaya sürdüğü finansal platforma yeni bir bakış gerektirecektir. Bu, tedarik zincirlerinin borç verenler, ev sahipleri, lisans verenler ve diğer alacaklılar dahil olmak üzere mevcut tüm iş ilişkilerinin dayandığı şartları etkileyecektir.
Böyle bir ortam göz önüne alındığında ve bu tür iş modellerinin zorluklarını karşılamak için, franchise verenler ve franchise sahipleri tedarik zincirlerinde bilgisayarlı nakliye ve takipten robotik ve otonom kara ve deniz taşımacılığına kadar değişen yeni ve gelişen teknolojileri uygulamayı düşünmelidir. Bu dönüştürücü teknolojilerin birkaçını aşağıda sizler için açıkladık.

Yapay zeka

Yapay zeka, aslında, geleneksel bir tedarik zincirinde olduğu gibi, süreç odaklı bir zekâdan ziyade, eylem ve öğrenme yeteneklerinin özerk olduğu bir makine aracılığıyla yönlendirilen bir zekadır.

1) Büyütme: Çıktının tam kontrolüne sahip olmadan, insanlara günlük görevlerinde kişisel veya ticari olarak yardımcı olan aslında, esas olarak insan yanlılığından kaynaklanan hataları azaltmak için sanal asistan, veri analizi ve yazılım çözümlerinde kullanılır.

2) Otomasyon: İnsan müdahalesine gerek kalmadan herhangi bir alanda tamamen bağımsız çalışanları tercih edebilirsiniz. Örneğin, üretim tesislerinde önemli süreç adımları uygulayan robotlar.
Bir bayinin tedarik zincirinin fiziksel ve bilgi süreçleri içinde, lojistik ve planlama, operasyonlar, kalite güvencesi, satış ve müşteri hizmetleri, satın alma, envanter yönetimi ve finansın akıllı analizi ve otomasyonu yoluyla bağlantıyı arttırma yeteneğine sahiptir. Yapay zeka, en az insan müdahalesi ile talepten envantere, tedarikten neredeyse her yönü düzene sokabilir, sonuçta zaman tasarrufu sağlar ve insan hatasını azaltır. Arz ve talebi iyileştirmek için neredeyse sonsuz bir veri kaynağına aynı anda erişmeyi ve analiz etmeyi kolaylaştırır. AI, öngörülen verilere daha kolay erişim sağlar ve bu da kalite ve maliyetlerin değerlendirilmesi yoluyla ürünlerin tasarımını ve iyileştirilmesini geliştirir. Ayrıca insan ve iş gücü maliyetlerini daha da azaltmak için kullanılabilir,
Örneğin, artan gıda düzenlemeleri ve şeffaflığın artırılması gereği nedeniyle tedarik zinciri yönetimi tüm gıda şirketleri için en önemli öncelik haline gelmiştir. Tedarik zincirlerini iyileştirmek için, gıda güvenliği izleme ve testine yardımcı olduğu, fiyatlandırma ve envanter yönetimi için doğru tahmin sağladığı ve belirli bir gıda ürününün kaynağından son tüketiciye kadar izlendiği kanıtlanmıştır. Ayrıca daha iyi yiyecek yetiştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

İnternet
İnternet ve diğer veri ağları üzerinden veri izlemek, almak, göndermek ve alışverişi yapmak için sensörleri kullanan fiziksel cihazlarla bilgisayar sistemleri arasındaki bağlantılıdır. Akıllı cihazlar ve mobil sensörler gibi birçok şekilde olabilirler.
Birbirine bağlı bir ağ ve somut ve somut olmayanlar arasındaki ilişki cihazlarının tedarik zinciri yönetimini dönüştürmesine izin vererek, herhangi bir tarafın mallarının nerede olduğunu, bu malların belirli bir yerde olması beklendiğini ve nasıl depolandıklarını anlamalarını sağlar. Bu cihazları konumlarını iletme özelliğine sahiptir. Bu iletimler daha sonra, tedarik zincirindeki franchisorler, franchise’lar ve tedarikçiler tarafından mallarının hareketini izlemek için kullanılabilecek GPS uyduları tarafından alınacaktır.Bir franchisor tedarik zincirini daha da kolaylaştırmak için,Tedarikçiler, perakendeciler ve gıda işlemcileri, teknolojisi yardımıyla işletmelerinde parasal ve operasyonel büyüme fırsatlarını gerçekleştiriyor.

Akıllı sözleşmeler / blockchain
Blockchain’in (akıllı sözleşmeler) kripto para biriminde önemli kullanımına rağmen, blockchain (akıllı sözleşme) teknolojisinin arkasındaki gerçek, bilgisayar kodu kullanarak sözleşme düzenlemelerini belgelemek de dahil olmak üzere birçok gerçek dünya uygulamasına sahip olmasıdır. İster açık ister sınırlı / izin verilen bir ağda olsun, tedarik zincirine dahil olan her taraf, blok zincirindeki herhangi bir varlığın sahiplik zincirini veya o varlığı kapsayan sözleşme düzenlemesinin şartlarını görüntüleme yeteneğine sahiptir.
Akıllı sözleşmeler, üreticiler, dağıtıcılar, franchise verenler ve franchise sahipleri arasında yasal olarak bağlayıcı anlaşmalar görevi görür. Bu sözleşmeler bir blockchain’de depolanır ve genellikle ödeme, izleme veya gönderim bağlamlarında sözleşmenin şartlarının performansını tetikler. Akıllı sözleşme blok zincirine girdikten sonra, sözleşmenin hiçbir tarafı akıllı sözleşmenin kendi kendine yürütülmesini engelleyemez veya şartlarını değiştiremez. Ayrıca, zincirdeki her blok ve bir blok zincirinin değişmezliği arasındaki bağlantılar nedeniyle yüksek bir güvenlik eşiği vardır. Platforma kaydedilen hiçbir işlem silinemez.
Akıllı sözleşme kullanımının şeffaflığı, bir ürünün kökeninden distribütörlere ve nihai tüketicilere olan yolculuğunun aktarılmasını ve belgelenmesini geliştirir. Gıda endüstrisinde, blockchain teknolojisi, gıda ürünlerinin açık, şeffaf taşınmasını kolaylaştırır, bu da tağşiş, yanlış etiketleme ve bozulmanın izlenmesine izin vererek gıda güvenliğini ve verimliliğini artırır. Daha da önemlisi, bu şeffaflık gıda sahtekarlığının azaltılmasına izin verir, sonuçta gıda üreticileri arasındaki herhangi bir anlaşmazlığı ortadan kaldırır ve tüketici nüfusuna bir gıda ürününün üretimden dağıtıma yolculuğu hakkında daha iyi bilgi verir.