Gerilla Pazarlamanın 5 Temeli

Franchise Danışmanlık - Girişimcilik - Gerilla Pazarlamanın 5 Temeli

Hepimiz daha önce gördük. Nerede yaşıyor olursanız olun, herkes trafik sıkışıklığında veya hayal kırıklığı yaratan dumanların ortasında, reklam panolarının görmek için etrafa göz attı.

Hareketsizlik veya zorla ilgilenme anlarından yararlanan bu tip “bekletme pazarlaması” potansiyel mazereti en üst düzeye çıkarır. Ancak bir sürücünün bir reklam verenle özel bir bağlantısı yoksa, trafik tekrar hareket etmeye başlar başlamaz, reklamı unutmuş olması çok muhtemeldir.

Aynı potansiyel müşteri için yarışan geniş bir rakip alanında, reklam verenlerin ürünlerini ayırt etmeleri ve markalarını diğerlerinin üzerinde tutmaları gerekir. Gerilla pazarlaması, bunu yapmak için alışılmadık reklam yöntemlerini kullanıyor.

Gerilla pazarlaması birçok şekilde olabilir. Bazı reklam verenler, sahne olur, hatta müşteri gibi davranan oyuncuları işe alacak kadar ileri gittiler. Örneğin bir işletmenin dışında “protestocu” kalabalığını görmek, yoldan geçenlerin kesinlikle iki kez görünmesini sağlayacaktır.  Olayı, sadece bir panodan geçirmiş olduklarından çok daha canlı bir şekilde hatırlıyorlar.

Ancak gerilla pazarlamasının mutlaka cesur ve gösterişli olması gerekmez. Etiketleri veya ücretsiz promosyon hediyeler bile, doğru şekilde yapılırsa, geleneksel reklamcılık alanının dışında kalmaktadır. Ancak taze olmaları ve unutulmaz olmaları gerekir. Peki, gerilla reklamcılığının temelleri nelerdir?

Halka açık yerler : Etkili olabilmek için reklamların görülmesi gerekir. Bu oldukça basit, ama fiziksel yerlerin dışına çıkıyor. Mesela YouTube’a bir video koymak, mutlaka etkili bir şekilde pazarlanan bir medya biçimi yapmaz. Ancak akılda kalıcı etiketler kullanmak, karşı konulmaz bir isim veya unvan kullanmak ve viral olana kadar bir videoyu paylaşmak çok başarılı bir pazarlama stratejisi olabilir.

Doğru yerler : İşletmenizi veya girişiminizi pazarlarken, ister geleneksel, ister geleneksel olmayan yöntemler kullanıyorsanız, reklamlarınızın maksimum iş çekmek için yerelleştirilmesi gerekir. Bu özellikle küçük işletmeler için geçerlidir. İşletmenizin İstanbul’da yalnızca bir yeri varsa, İzmir’de de reklam vermek mutlaka etkili olacaktır. Potansiyel müşteriler ,mallarının ve hizmetlerinin güvenilir ve kolay erişilebilir olmasını istiyorlar çünkü en göz kamaştırıcı reklamların bile potansiyel müşteriler üzerinde sınırlı bir raf ömrü vardır.

Doğru dengeyi bulmak : İşinizi diğerlerinden ayırmaya çalışırken başarılı pazarlamanın anahtarı, tanıdık ve şaşırtıcı olan arasında doğru dengeyi bulmaktır. Çok bilinen riskler sıkıcı ve unutulmazdır, ancak çok şok edici olmak insanları ürününüze veya hizmetinize yönlendirebilir. Benzer şekilde, izleyicilerinizi bilmek de önemlidir. Düşündürücü bir şey insanların dikkatini çekecek ve belki de onları güldürebilecektir, ancak çok cesur olmak potansiyel müşterileri rahatsız edebilir ve başka bir yerde görünmelerini sağlayabilir.

Müşteriyi Kandırmasın : Gerilla pazarlaması, bir ürün veya hizmet etrafında müşteriyi yanıltıcı ve kandırıcı olursa reklamınız muhtemelen işe yaramaz.Reklamınız veya yayınınız çok fazla yutturmaca oluşturuyorsa ve işletmeniz oluşturduğunuz beklentileri karşılayamazsa, müşteriler hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bu nedenle, alışılmadık reklamlarınızda makul olmayan iddialarda bulunmak yerine, komik, yenilikçi veya başka bir unutulmaz biçimde sunulan ulaşılabilir taahhütlere güvenmek daha iyi olabilir.

Alımı en üst düzeye çıkarmak : Reklamınızın ne tür bir şekilde olursa olsun, kendinize sorun :Potansiyel müşteriler bunu gördüklerinde daha alıcı mı olacak yoksa daha az alıcı mı olacak? Örneğin, trafikte sıkışıp kalmak, maruz kalmaya neden olabilecek dikkat fırsatları sağlar. Ancak sürücülerin çoğu sinirlidir, saate bakar veya harita kullanarak trafik’ten nasıl kaçacağını bulmaya çalışır. Benzersiz bir reklam deneyimine sahip değildir kimi zaman. Farkında olmayan insanları yakalamak burada anahtar olabilir. Bu yüzden gerilla pazarlaması taktikleri çok başarılı oldu. Bir alışveriş merkezi üzerinden rahatça yürüyen veya bir metro platformuna bakan insanlar, büyük bir koordineli performans grubu gördüklerinde habersiz bir şekilde yakalanırlar ve derhal durur ve dikkat çekerler.

Müşteriler ilk reklamı ne kadar heyecanlandırırlarsa alsınlar, iş yerindeyken geri gelmelerini sağlayacak kaliteli hizmet ve detaylara dikkat edin. Gerilla pazarlaması, kapıya trafik getirmekte muazzam bir başarıya sahip olabilir, ancak işinize girdikten sonra onları göz kamaştırıcı bir alternatif değil. Müşterileri gerçekten mutlu eden şey budur. Gerilla pazarlaması Girişiminiz için faydalı olabilir. Eksileri ve artıları ile iyi değerlendirip bu fırsatı girişiminiz ve franchise’ınız için faydaya dönüştürebilirsiniz